ФІЗИКА – ЦЕ ЛЕГКО І ЦІКАВО!

Кожна пора року має свою неповторну чарівність. З приходом осені зовнішній вигляд дерев змінюється. На зміну густим зеленим кронам приходять яскраві багряно-червоні «шапки» листя, які потім і зовсім опадають.

Здобувачі освіти разом з викладачем фізики і астрономії Криворотько Катериною Валентинівною з метою організації змістовного дозвілля в позанавчальний час спробували пояснити, чому зелене листя змінює своє забарвлення, і навіщо дерева позбуваються від нього щороку.

В проведених дослідженнях на тему «Фотосинтез» здобувачі освіти з професії Пекар Кондитер, які проживають в гуртожитку, відзначили, що хлорофіл в листі дерев надає їм зеленого кольору. Він необхідний для фотосинтезу. У фотосинтезі ще беруть участь і каротиноїди – вони оранжевого і жовтого кольору. Але зеленого хлорофілу в листках більше і він перемагає. Хлорофіл ловить сонячні промені і влітку – розпал фотосинтезу. А ось восени – дні зменшуються, сонця і світла стає все менше, і хлорофіл поступово руйнується, листя дерев блідне, стає жовтим або оранжевим, червоними. Каротиноїди не руйнуються, але залишаються в листі і змінюють його забарвлення.

Учні доводили, що голки у вічнозелених хвойних рослин це теж листя, але вони невеликі й жорсткі і спокійно переживають зиму. Вічнозелені рослини теж втрачають листя, але не всі відразу, а поступово.

І ще, підтвердили, що навесні і влітку, коли багато світла, листя виробляють поживні речовини, які необхідні рослинам для життя. Восени рослинам уже не вистачає світла, щоб виробляти достатню кількість поживних речовин, і вони живляться зі своїх запасів. А щоб не витрачати їх ще й на листя, дерева скидають їх восени, тоді їм точно вистачить поживних речовин на всю зиму.

Ось така фізика!