Бібліотека

Увага!

Захищаємось від коронавірусу:  як зберегти добрий настрій!

    Ситуація, що охопила практично весь світ, не може залишати осторонь майже нікого.  ЗМІ часто підігрівають емоції людей та не завжди коректно подають інформацію щодо захворювання.  Тому ось декілька порад, котрі здатні повернути нас до власних «острівків безпеки», що допоможуть пережити цю кризу.

Кожен з нас має позитивний досвід, який зміг сформувати в кожного з нас так звані «острівки безпеки» – це ресурси, за допомогою яких ми здатні впоратись із досить складними ситуаціями.  Як віднайти ці ресурси у собі?     Спробуйте пригадати ті позитивні моменти, коли вам вдалось впоратись з труднощами.  Спробуйте пригадати тих людей, котрі були поруч із вами та допомогли пережити стрес.  Позитивний досвід і є тим ресурсом, який допомагає нам у непростих ситуаціях.

Дізнавайтеся інформацію лише з джерел, яким варто довіряти.  Прискіпливо аналізуйте почуте й побачене.  Перестаньте щопівгодини читати на всіх доступних ресурсах «а що ж там з коронавірусом?».  «Споживайте» лише перевірену інформацію. Уникайте активних перепалок  в коментарях у соцмережах, масових розсилок і перепостів.

Менше онлайн – більше офлайн.  Спрямуйте час, що проводите в інтернеті, на спілкування з близькими, почитайте книгу, помалюйте, навчиться вишивати тощо.  Перерва в читанні новин жодним чином не вплине на саму ситуацію.

Будьте тут і зараз. Зосередьтеся на тому, що відбувається саме в цей момент. Якщо є реальні причини, які загрожують здоров’ю, вашому та близьких, поміркуйте. Як можете мінімізувати чи усунути їх.  Та якщо наразі це надуманий страх, відпустіть його та зосередьтеся на тому, що відбувається саме в цей момент.

Концентруйтеся на позитиві. Наш мозок гостріше реагує на негативні події. А ще він схильний робити з невідомого погане.  Через це нам здається, що навкруги більше негативу, ніж позитиву.  А інфопростір підсилює це відчуття.  Тож намагайтеся зосереджуватися на хорошому.  Воно є.

Говоріть з рідними та близькими про свої почуття.  Відчувати страх та тривогу не соромно.  Більше того, хвилюватися про здоров’я та життя, своє й рідних, – природньо.  Розмова з близькими допоможе заспокоїтися та подивитися на ситуацію під іншим кутом.

Достатній сон.  Намагайтесь лягати спати рано та уникайте дивитися на екрани  (телевізор, телефон, ноутбук)  перед сном.

 БАЖАЮ ВСІМ НАМ МІЦНОГО ЗДОРОВЯ ТА СПОКОЮ!

Листопад 2020

        9 листопада – День української писемності та мови (відзначається згідно з Указом Президента України від 6 листопада 1997 року №1241/97).

       Наша мова сягає своїм корінням в глибоке минуле. Із сивої давнини бере вона початок. Шлях її розвитку – це тернистий шлях боротьби. Багато, дуже багато жорстоких літ і століть пережила наша невмируща мова.  Українська мова функціонує як національна мова українського народу в Україні. Поза її межами наша мова в усній формі поширена в Молдові, Білорусі, Казахстані, Росії. Українською мовою спілкуються українці в Польщі, Чехії, Словаччині, Румунії, Сербії, Хорватії, Угорщині, США, Канаді, країнах Латинської Америки, Австралії.

       Сучасна українська літературна мова пов’язується з конкретною датою – виданням «Енеїди» Котляревського у 1798 році.  Знаменита поема стала першим друкованим твором, написаним живою народною мовою, всупереч тогочасній традиції користування книжною українською мовою у писемній практиці, конкретні сфери якої, зокрема книгодрукування, поступово зводилися нанівець заборонами на українське слово, розпочатими Петром І.    

         Ще одна дата – 1840 рік, коли вперше було видано твори  Т.Г.Шевченка, – можна вважати доленосною: з того часу українська літературна мова стала на важкий, але плідний шлях розвитку і нормативного упорядкування.  На цьому шляху були і перепони, і заборони.

        Сьогодні українська мова досягла високої довершеності та в своєму розвитку зайняла одне з почесних місць серед найрозвиненіших мов світу.  Прислухаймося до чарівних звуків, животворного трепету й вогню, материнської лагідності і доброти, мудрості земної, втілених у літературне слово.

   Cайт  BOOKSONLINE пропонує електронні версії української літератури на будь-який смак:

    http://booksonline.com.ua/

    https://espreso.tv/article/2017/05/02/4_stolittya_represiy_134_sproby_zadushyty_ukrayinsku_movu33

     https://www.youtube.com/playlist?list=PLlNfcNyCICdhgQQxnFvqwc4d9-4gM5SL5

Онлайн-інформація

  1. 15.10.20 –Рекомендувати переглянути буктрейлер до книги Євгенії Подобної «Дівчат зрізають коси». www.rada-poltava.gov.ua/news/52787261
  2. 16.10.20 – Рекомендувати ознайомлення з буктрейлерами з екранізації літературних творів. www.biblio-nivki/bloqspot.com
  3. 19.10.20 – Рекомендація відвідати інтерактивну виставку «Подорож по Україні» www.urrainewow.com
  4. 20.10.20 – Рекомендувати для використання веб-сайт видавництва «Ґенеза» (безкоштовні електронні версії підручників з 1 по 11 класи) www.geneza.ua.   
  5. Автостопом по бібліотеках міста: Полтавська обласна бібліотека для дітей ім. П.Мирного – www.odb.poltava.ua
  6. 22.10.20 – Уславлені поети Полтавщини – до 85-річчя з дня народження Бориса Олійника www.osvita.ua/vnz/rep
  7. 23.10.20 – Онлайн-екскурсія «Подорожуємо Україною разом» – місто Бучач www.youtube.com/watch?v=v3W9pnr35D0&t=8s