КВІТНИКАР ОЗЕЛЕНЮВАЧ

КВІТНИКАР

Професія квітникаря передбачає навчання учнів оброблюванню та вирощуванню квітів і декоративно-листяних рослин. Професія квітникаря дозволяє створити красивий інтер’єр вулиці, парку, бульвару, присадибної території, палісадника й балкона. А для створення цієї краси необхідно отримати знання про рослини, їх біологічні особливості, умови вирощування, про правила оформлення територій нових сучасних об’єктів, про нові напрямки моди в ландшафтному дизайні та декоративно-прикладному мистецтві.

У зв’язку із пожвавленням у галузі будівництва й високими вимогами до екології навколишнього середовища велика увага приділяється озелененню. Тому попит на спеціалістів у сфері квітникарства зростає.

Один філософ промовив: «Краса спасе світ!» Правдиві слова! Отже кожна людина нашої планети в тій чи іншій мірі має почуття прекрасного. Це почуття всеоб’ємлюче, бо навіть допомагає досягнути успіхів в кожній професії.

Квітникар має безпосереднє відношення до краси,  оскільки завдяки його старанній та наполеглевій праці маємо можливість вибрати в магазині квіти чи замовити букет найближчим чи поважним людям в знак пошани, подарунка, подяки.

Щоб виростити квіти різноманітних декоративних якостей і в любу пору року необхідно знати справу квітникаря. озеленювач створює красу на вулицях та в парках містах за допомогою квітників, клумб, газонів, охайно доглянутих дерев та квітучих кущів.

Термін навчання:

2 роки – на базі базової загальної середньої освіти (9 класів)  в інтеграції з професією: Озеленювач

Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника професійно-технічного навчального закладу за професією Квітникар

Професія:6113 Квітникар
Кваліфікація: 3 розряд

Повинен вміти:

 • Доглядати за рослинами в оранжереї.
 • Запобігати захворюванням рослин. Захищати рослини від шкідників.
 • Виконувати візуальне горизонтальне планування квітників, бордюрів, рабаток.
 • Планувати площі під рейку або шаблон.
 • Розмножувати різними способами квіткових рослин.
 • Живцювати хризантеми, герані та інші квіткові рослини.
 • Пікірувати розсаду у готовити її до садіння.
 • Саджати й пересаджувати рослини.
 • Доглядати за рослинами згідно з агротехнічними правилами.
 • Укладати дернину навколо клумб.
 • Пасинкувати та прищипувати квіткові рослини.
 • Виконувати формове стриження і обрізування килимових квітників і бордюрів.
 • Користуватися садовим ручним і механізованим інвентарем під час виконання робіт на квітниках.
 • Зрізувати й сортувати квіти згідно з вимогами чинних стандартів.
 • Складати букети й корзини з квітів і декоративно-листяних рослин.
 • Проводить догляд та утримання різних видів квіткових рослин
 • Складає землесуміші для вирощуваня горщікових кімнатних культур
 • Готує до посіву насіння рослин, сіє, доглядає, ділить рослини для розмноження
 • Проводить зрізку квітів, попередню обробку та збереження їх
 • Складає букети, композиції, оформлює подарункові корзини
 • Виконує посадку дерев, чагарників, квітів у відкритий ґрунт; проводить роботи по догляду за рослинами, ґрунтом, квітниками
 • Здійснює посів газонів та догляд за ними
 • Вибраковує заражені хворобами та шкідниками рослини, використовує різні заходи для боротьби з ними
 • Досконально володіє садово-парковими інструментами, пристроями на механізмами.

Умови роботи: Предметом праці квітникаря є безпосередньо рослина, чи то квітка, чи кущ, чи дерево. Квітникар сіє насіння, ділить кущі, висаджує розсаду квітів, дерева, поливає, розпушує ґрунт, прополює бур’яни, доглядає за рослинами і за допомогою нових світових технологій культури збільшує кількість вирощених квітів та асортимент квітково-декоративних рослин взагалі. Квітникар доглядає за рослинами в оранжереї, теплиці, приміщенні, а також часто працює на відкритому повітрі. Квітникар працює в спецодязі, обов’язково використовує рукавички та змінне взуття, носить головний убір.

Ринок праці: У зв’язку із пожвавленням у галузі будівництва й високими вимогами до екології навколишнього середовища велика увага приділяється озелененню. Тому попит на спеціалістів у сфері квітникарства зростає. Сучасні квітникарі можуть працювати у квітникових господарствах відкритого та закритого ґрунту, садових центрах із знанням сучасних технологій вирощування та догляду рослин.

Медичні обмеження: Робота протипоказана людям із захворюваннями опорно-рухового апарату, хронічними алергічними захворюваннями, захворюваннями шкіри, хворобами серцево-судинної системи.

Вимоги до індивідуально-психологічних особливостей: Квітникар повинен мати добру зорово-рухову, короткочасну та оперативну пам’ять, практичне та творче мислення, розвинену просторову уяву, естетичний смак. Квітникар повинен також добре розрізняти кольори, відрізняти їх відтінки та яскравість, бути комунікабельним, відповідальним, бережливим та любити природу.

Перспективи розвитку: У зв’язку із розвитком ландшафтного дизайну, професія Квітникар є досить популярною. Згідно статистичних даних, ймовірність працевлаштування після навчання за професією складає близько 100%. Це підприємства зеленого господарства, квіткові салони, приватні будівельні підприємства.

Галузь економіки: Сільське господарство

ОЗЕЛЕНЮВАЧ

 Озеленювач – це працівник, який займається озелененням територій будинків, вулиць та міст, створює красу в парках за допомогою квітників, клумб, газонів, охайно доглянутих дерев та квітучих кущів.

Предметом праці озеленювача є безпосередньо рослина, чи то квітка, чи кущ, чи дерево. Озеленювач ділить кущі, висаджує розсаду квітів, дерева, поливає, розпушує ґрунт, прополює бур’яни, доглядає за рослинами і за допомогою нових світових технологій культури збільшує кількість вирощених насаджень та асортимент квітково-декоративних рослин взагалі.

Перша умова роботи в цій сфері рослинництва – любов до усього живого, створеного природою, друге – терпіння й наполегливість. Ця професія розвиває ряд позитивних якостей людини, таких як піклування, спостережливість, акуратність, старанність та необмежену творчість професії.

Термін навчання:

2 роки – на базі базової загальної середньої освіти (9 класів) ) в інтеграції з професією: Квітникар

Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника професійно-технічного навчального закладу за професією Озеленювач

Професія: 6113 Озеленювач
Кваліфікація: 3 розряд

Повинен вміти: виконувати складні роботи із застосуванням машин і механізмів під час оброблення ґрунту, поливати та підживлювати зелені насадження у міських умовах. Відбирати насінники однолітніх квіткових рослин. Вирощувати саджанці відсадками від маточних кущів. Прищипувати пагони і вирізати гілки в потовщеннях на саджанцях у розсадниках. Заготовляти дерен механічними дернорізками. Викопувати комбіновані газони газонокосарками. Готувати принади, емульсії, розчини з отрутохімікатів. Проводити профілактичні заходи щодо захисту декоративних рослин. Звалювати дерева у міських умовах. Поливати квіткові рослини вручну. Виготовляти глиняні горщики. Оформлювати декоративні корзини. Виготовляти корзини для квітів.

Повинен знати: основні агротехнічні правила сівби і садіння квіткових і деревно-чагарникових рослин; асортимент садивного матеріалу; правила експлуатації машин, механізмів, які застосовуються під час підготовки ґрунту, садінні та догляду за зеленими насадженнями; правила проведення запилювання і обприскування зелених насаджень; організацію та безпечне ведення робіт під час механічного звалювання, розпилювання та корчування дерев у міських умовах; правила загострювання та правки ручних інструментів; способи приготування земляних сумішей; способи викопування дерев та кущів з оголеною кореневою системою.

Характер роботи

– готує ґрунт, посадковий матеріал, добрива;

– проводить пристрій клумб, рабаток, партерів і бордюрів, посів ґрунтових трав на горизонтальних поверхнях;

– здійснює догляд за зеленими насадженнями за допомогою простих інструментів і пристосувань;

– виконує складні роботи із застосуванням машин і механізмів;

– відбирає сіменники однолітніх квіткових рослин, вирощує саджанці відводками від маточних кущів;

– виконує особливо складні роботи, пов’язані з вирощуванням рослин на гідропоніку вегетативним їх розмноженням;

– доглядає за рослинами в міських умовах із застосуванням засобів малої механізації.

Умови роботи. Робота озеленювача однозмінна індивідуальна, колективна, в теплицях, оранжереях та на відкритому повітрі. Озеленювач працює в спецодязі, обов’язково використовує рукавички та змінне взуття, носить головний убір.

Ринок праці. Садові центри, центри з благоустрою територій, підприємства ландшафтного дизайну.

Освітня підготовка. Професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі

Медичні обмеження. Робота протипоказана людям із захворюваннями опорно-рухового апарату, хронічними алергічними захворюваннями, захворюваннями шкіри, хворобами серцево-судинної системи.

Вимоги до індивідуально–психологічних особливостей. Озеленювач повинен мати добру зорово-рухову, короткочасну та оперативну пам’ять, практичне та творче мислення, розвинену просторову уяву, естетичний смак. Озеленювач повинен також добре розрізняти кольори, відрізняти їх відтінки та яскравість, буди комунікабельним, відповідальним, бережливим та любити природу.

Перспективи. У зв’язку із пожвавленням у галузі будівництва й високими вимогами до екології навколишнього середовища велика увага приділяється озелененню. Тому попит на спеціалістів у сфері озеленення зростає.

Споріднені професії. Під час вибору професії необхідно врахувати її спорідненість з такими професіями, як квітникар, флорист, ландшафтний дизайнер.